תוכנית הלימודים, מהות ורוח הדברים

מטרת תכנית הלימודים בבראשית הנה חיזוק הזהות הישראלית של הילדים תוך פיתוח מיומנויות השפה העברית, כאשר את התכנים השפתיים אנו יוצקים לתוך הנושאים השבועיים. התכנית מיועדת לגילאי טרום חובה עד כיתה ז׳ (כולל), וההוראה נעשית בעברית. השיעור בבראשית מתחלק ל-2 חלקים: בחלק הראשון הילדים לומדים את מיומנויות השפה ובחלק השני הילדים לומדים (בצורה חווייתית) נושא שבועי כגון: חגים, אישים, סיפורי תנ״ך ועוד.

השפה עברית

שיפור מיומנויות השפה העברית - קריאה, כתיבה, האזנה וחיזוק השפה המדוברת. הילדים בבראשית לומדים מחוברות עבודה וספרים עדכניים המאושרים על ידי משרד החינוך בישראל. חומרי למידה אלו נמצאים בשימוש גם בבתי הספר בישראל. בבראשית, מבנה השיעור,על שני חלקיו,יוצר איזון עדין בין הוראה פורמלית להוראה בלתי פורמלית. ככל שגיל הילדים עולה, כך עולה זמן השיעור המוקדש להוראה פורמלית הקשור בפיתוח מיומנויות השפה. למשל, בקבוצת טרום החובה אנו מתמקדים באוצר מילים ובחיזוק ההבעה בעל פה. בקבוצת גן החובה מושם דגש על מודעות פונולוגית, הרחבת אוצר מילים ולימוד אותיות הדפוס. בכיתה א' הילדים לומדים את כל התנועות והאותיות בדפוס ובכתב. בסוף כיתה א׳, התלמידים יוכלו לכתוב ולקרוא משפטים קצרים. בכיתה ב' הילדים ממשיכים את תהליך רכישת הקריאה כאשר הטקסטים עליהם הם עובדים הופכים ליותר מורכבים. בנוסף, הם עובדים על יכולת ההבעה בכתב ובע"פ ומעמיקים בהבנת מבנה המשפט ומרכיביו. וכך הלאה בכיתות הגבוהות יותר, שם כחצי מהשיעור יוקדש ללמידה של מיומנויות הקריאה והכתיבה והחצי השני יוקדש לפעילויות, משחקים ודיונים מעמיקים יותר בנושאים השונים. לחצו כאן לפירוט מטרות התכנית לפי קבוצות גיל.

מכיוון שהילדים מגיעים אלינו בתחילת השנה ברמות שונות של ידיעת השפה העברית, בכל קבוצה נעשית עבודה לפי רמות. התקדמות הילדים מותנית ברמתם הראשונית ובמידת העבודה האישית שלהם בבית.

חגים

הילדים לומדים את סיפורי החגים, ומכירים מנהגים וסמלים בולטים במסורת היהודית. כל החגים נחגגים ברוח ישראלית במסגרת כיתתית בית ספרית או במסגרת קהילתית. למשל: נערכת בכל שנה מסיבת חנוכה, טקס לראש השנה וחוגגים בכיתה את ט״ו בשבט ואת יום העצמאות.

​סיפורה של מדינת ישראל – הילדים בבראשית ילמדו גם בשנה הבאה על סיפורה של מדינת ישראל, על כברת הדרך שעברה מתקומתה ועד היום: הילדים ילמדו על הקמת המדינה ועל העליות השונות מהתפוצות לפני הקמת המדינה ואחרי הקמתה .נדבר על ההיסטוריה של השפה העברית, על מקומות שונים בישראל והסיפורים שמאחוריהם ועל אישים משמעותיים בהיסטוריה ותרבות עם ישראל. השיעורים קשורים זה לזה ברצף הגיוני וככל שעובר הזמן, הילד מקבל תמונה שהולכת ומתבהרת על ישראל ועל הזהות שלו כילד ישראלי.

כיצד נוצרת האווירה המיוחדת?

- בחירת חומרי למידה איכותיים ישנים וחדשים, הלקוחים מהקלסיקה של הספרות העברית לילדים ולנוער המוכרים ע"י מערכת החינוך בארץ.

- בניית מערכי שיעור, תוך התייחסות למטרות העל של בראשית.

- מורות מוסמכות ומנוסות בתחום ההוראה, המקדישות את תשומת ליבן להתאמת חומרי הלימוד לקבוצתן ולדרישותיהן הלימודיות והחברתיות.

- אהבה גדולה של צוות המורים לתרבות הארץ ישראלית, התלהבות מתהליך ההוראה, יצירתיות ואהבה גדולה לילדים.

בראשית הוא המקום ליצירת שמחה מתהליך הלמידה והעשייה, תוך חיבור שורשי לארץ ישראל.

דוגמה לפעילות חווייתית שנערכה עם כיתות ה' – ו' בנושא המצאות ישראליות:

השיעור יפתח בחידות יצירתיות: איזו חיה נראית מקדימה ומאחורה אותו הדבר? מהו הדבר שכשצריכים אותו זורקים אותו וכשלא צריכים אותו אוספים אותו?

המורה תשאל את הכיתה "מה עשינו"? תשובות אפשריות:

- חשבנו מחוץ לקופסה. מה זה אומר? להיות יצירתיים, לחפש דרכים מקוריות.

- המורה תרשום על הלוח "יצירתיות", "לחשוב מחוץ לקופסה".

- המורה תציג לתלמידים כמה חפצים: עגבניות שרי, דיסק און קי, גלולת מצלמה, במבה...

- המורה תחוד חידה: מה המכנה המשותף לכל הדברים הללו?

- תשובה: הקשר לכל הדברים הללו,  שכולם זו המצאה ישראלית. בכלל, לישראל יש חלק חשוב ומשמעותי בעולם ההמצאות,

   הפיתוחים והחידושים. ישראל מדורגת במקום שלישי בעולם מבחינת יזמות, במקום השני מבחינת איכות אוניברסיטאי

   במקום הראשון מבחינת השקעות במחקר ובפיתוח.

גם צעירים מפתחים דברים – המורה תסביר על שתי המצאות ישראליות שהומצאו על ידי צעירים: מכונת שטיפה לכלב ומשחה עם מברשת. המורה תמשיך ותפרט שבכל תחום כמעט ישנם פיתוחים ישראליים:

- מחשבים: דיסק או קי, בבילון – תוכנת התרגום, דיפ גוניור – תוכנת שחמט באינטרנט, אי סי קיו.

- בחקלאות: טפטפות על ידי חברת נטפים, עגבניות שרי, הדברה טבעית, מערכות ערפול ולחות.

- משחקים: רמיקוב, טאקי.

- מאכלים – במבה, שקדי מרק, פתיתים.

- ביטחון – תת מקלע עוזי, טנק המרכבה, כיפת ברזל.

המורה תחלק את הכיתה לשלוש קבוצות. כל קבוצה תקבל מוצר ישראלי ואת ההנחיות הבאות:

- ציינו מהי ההמצאה

- דמיינו לעצמכם את החיים לפני ההמצאה

- תארו את השינוי שנעשה בדרך שבה אנשים חיים.

- האם יש לכם רעיון להמצאה חדשה – הסבירו את הרעיון שלכם.

לבסוף כל קבוצה תציג את התוצרים במליאת הכיתה.

 

שמי איילה מצליח, מנהלת בית הספר לעברית של בראשית.

מזה 16 שנים שאני חיה בארצות הברית ולפני תשע שנים עברתי עם משפחתי (בעלי ושלושת ילדיי) לקרסקיל ניו ג"רזי.

אני בוגרת תואר בפסיכולוגיה וחינוך במסלול של פיתוח תכניות לימודים ומלמדת עברית כבר כמעט עשור בבתי ספר יהודים.

את דרכי בתחום החינוך היהודי בארצות הברית התחלתי כמדריכה בnjycamps וברבות השנים לצד ההוראה הפורמלית בבתי ספר, מצאתי סיפוק גדול בעבודה עם ילדים מחוץ לכתלי בית הספר.

בעיניי שפה היא הרבה מעבר לאותיות, לדקדוק או ליכולות הקריאה והיא מכילה בתוכה תרבות שלמה ויוצרת תחושת שייכות, זהות וקשר אמיתי לבית-לישראל.

אני מאמינה שבאמצעות משחקים, שירים, סיפורים והמון יצירתיות, חווית הלמידה הופכת לחיובית ולמסקרנת!

אשמח לשמוע מכם בכתובת ayala@bereisheet.org   

%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%94%20%D7%97%D7%9F%

מנהלת התוכנית